Osteochondrosis dhimbja qafës Trajtimi i osteokondrozës vertebrale

Shkaqet e nyjeve këmbë ënjtje


Shenjat e para janë ndenja e parehatshme te këpucët dhe shtrëngim. Ënjtje lokale në këmbë mund të duket në sëmundjet inflamatore e këmbëve nyje. Këmbët, veçanërisht kyçet, janë pjesë e trupit ku më shpesh mund të vërehen ënjtje ( edem).
Kura popullore për kurimin e artrit reumatik Pezmatimi reumatik i nyjeve trupore ( kyçeve) ose ndryshe artriti reumatik ( angl. Ata janë përgjegjës për lëvizje në gju dhe kyçin e këmbës nyjeve, dhe nyjeve në këmbë dhe të këmbëve. Shkaqet e dhimbjes në muskujt. Mund të shkaktojë dhimbje të forta. Ndonjëherë nxehtësia e nyjeve është e pranishme pa ënjtje. Në disa raste, mund të vërehen dhimbje dhe plogështi. Sëmundja zakonisht prek nyjet e këmbë, këmbë, të shoqëruar nga ngurtësi, ënjtje, skuqje dhe shenja të tjera nxitëse. Thonjtë e zverdhur mund të shkaktohen edhe nga një sëmundje e fshehur, si limfedema ( ënjtje e lidhur me sistemin limfatik), probleme të mushkërive, psoriaza ose. Shkaqet e këmbës ënjtje mund të dalin nga rrethanat e mëposhtme: Lodhje, kohë të gjatë të qëndrojnë në këmbë. Shumë shpesh ky fenomen ndodh me venat me variçe. Reumatizma; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral. RA mund të ndikojë në çdo nyje të vogël ose të madhe si: në këmbë, gishta, kyçe, gjunjë, shpatulla, hipsa, nofulla, shtyllë kurrizore, brinjë / sternum/ kostochondritis, ose nyjet sacroiliac. Procesin patologjike të paktën dy. Shkaqet e nyjeve këmbë ënjtje. Fërkimi i tepërt mund të prodhojë kockat spurs dhe ënjtje të nyjeve që shkaktojnë dobësi, presion në nerva dhe kufizim të lëvizjës.
Shkaqet e artritit reumatoid. Ënjtje të këmbëve, shkaqet, trajtimin, çfarë duhet të bëjmë Menstrual çrregullim - shkaqet, simptomat e shtatzënisë Temperatura e ulët në fëmijët - shkaqet, trajtimet e mundshme. Sipërfaqja prapa duket pesë ënjtje, skuqje, dhimbje. Por është e qartë se organi në disa ndikim jo shumë të favorshme u përgjigj si më poshtë. Ënjtja e këmbëve për shkak të të ulurit të gjatë ose qëndrimit në këmbë ndikon negativisht mbi kualitetin e jetës së njerëzve.
Inflamacion kronik ënjtje pas pesë mund uschilnytysya. Rheumatoid arthritis) është një sëmundje malcuese që shpesh nis në nyjet e vogla, në duar dhe këmbë. Për bursit karakterizohet nga te gjitha simptomave klasike e inflamacionit. Pokolyuye dhimbje prapa gju, i shoqëruar nga mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, tregon rritjen e cysts Beker - nakaplyvanyy lëngjeve kyçeve në qese dhe zgjatje të saj brenda. Por kjo është e shkaqe të mundshme dhe të tjera të këmbëve fryrë, të cilat shtrihen në sëmundjet e brendshme. Nervi shiatik e cila shtrihet nga pjesa e poshtëme e mesit në çdo këmbë mund të bëhet e prekur ose bëhet e irrituar nga ndonjë nga problemet e mësipërme.

Në prekjen e lëkurës në këtë vend është e ngrohtë. Diagnoza fillon me prekje ( novotvir mirë detektueshme), pastaj i emëruar radiografi me futjen e nyjeve. Ka raste kur thonjtë ndryshojnë ngjyrë edhe për shkak të problemeve me frymëmarrjen, që shkakton mbajtje fluide, duke krijuar kështu ënjtje në krahë dhe këmbë. Nga diagnostikuar dhe mundësitë e trajtimit do të varet se çfarë ndihmë mund të vijë mjete popullore që reduktojnë këmbët ënjtje. Ënjtje gradualisht rritet.
Ënjtje të tilla shpesh ndodhin në mbrëmje pas një dite të. Shpesh ka atrofi e muskujve këmbë. Kyçet ënjten, të dhembin dhe në rastin e malcimit të madh ato bëhen të nxehta. Lënduar muskujt këmbë në njerëzit e dhjamosur; Trajtim; Këmbët muskulaturë ndarë nga zona hip muskujve ( brendshëm dhe të jashtëm) dhe skaj të ulët ( muskujt hip, këmbë dhe këmbë). SHKAQET E DHIMBJËS SË MESIT.
Sëmundjet e nyjeve në kohën tonë renditet e treta në përhapjen e dyta ndër shkaqet kryesore të aftësisë së kufizuar. Arthritis: simptomat e këmbë / / ' ) ; / / ] ] > Vlen të përmendet se për të gjitha llojet e artritit karakterizohet grup të caktuar të simptomat e zakonshme të tilla si dhimbje dhe skuqje, rritjes së temperaturës lokale, paraqitja e ënjtje dhe shkelje funksionalitetin dhe aktivitet. Reumatizma, ose çrregullimi reumatizmal është një term për një gjëndje që shkakton dhimbje kronike, që shpesh ndikojnë nyjet dhe indet lidhore duke shkaktuar ënjtje të dhimbshme që eventualisht mund të çojë në erozion të kockave dhe deformim të nyjeve. Në hypothyroidism ( ulur prodhimin e hormoneve tiroide) kishte ënjtje, e cila nuk ka lënë një vrimë kur presion, e kombinuar me një fitim të përgjithshëm peshë, letargji, apati, tendenca për kapsllëk dhe depresioni.Artriti arthrosis 2 3